Facebook

Nikola Tesla - Artykuły

Transformator Tesli

Transformator Tesli jest urządzeniem elektrycznym, które skonstruował Nicola Tesla i które wytwarza różnej długości iskry, czyli małe wyładowania elektryczne. Przypomina to wyładowania atmosferyczne (ale tylko trochę :) tyle, że jakby w domowych warunkach. Od jakiegoś czasu interesuje się tym urządzeniem i chciałbym coś na ten temat napisać. ...do piorunów Transformator Tesli, inaczej zwany oscylatorem szczelinowo iskrowym, jest to transformator bezrdzeniowy (powietrzny), w którym uzwojenie wtórne jest obwodem rezonansowym. Generator zasilający uzwojenie pierwotne ma częstość drgań równą częstości rezonansowej uzwojenia wtórnego.

Jak już wspomniałem cewka nie zawiera rdzenia tak jak konwencjonalne transformatory, które zmieniają parametry prądu.

Transformator Tesli jest urządzeniem elektrycznym, które skonstruował Nicola Tesla i które wytwarza różnej długości iskry, czyli małe wyładowania elektryczne. Przypomina to wyładowania atmosferyczne (ale tylko trochę :) tyle, że jakby w domowych warunkach. Od jakiegoś czasu interesuje się tym urządzeniem i chciałbym coś na ten temat napisać. ...do piorunów Transformator Tesli, inaczej zwany oscylatorem szczelinowo iskrowym, jest to transformator bezrdzeniowy (powietrzny), w którym uzwojenie wtórne jest obwodem rezonansowym. Generator zasilający uzwojenie pierwotne ma częstość drgań równą częstości rezonansowej uzwojenia wtórnego. Jak już wspomniałem cewka nie zawiera rdzenia tak jak konwencjonalne transformatory, które zmieniają parametry prądu. W konwencjonalnym transformatorze przy zwiększeniu napięcia maleje natężenie lub odwrotnie. W cewce tesli to nie zachodzi ponieważ zasada działania transformatora Tesli jest zupełnie inna. Wtórna cewka Tesli ma swój szczególny charakter elektryczny częściowo zdeterminowany przez długość nawiniętego cienkiego drutu. Podobnie do struny gitarowej o określonej długości chce ona wibrować przy określonej częstotliwości. Wtórna cewka jest uderzana przez cewkę pierwotną indukcyjnie. Obwód pierwotny składa się z wysoko-napięciowego źródła (generatora lub konwencjonalnego transformatora podnoszącego napięcie), kondensatora, iskrownika i samego uzwojenia pierwotnego. Obwód ten musi być tak zaprojektowany żeby wibrował z częstotliwością kompatybilną z tą przy której chce wibrować cewka wtórna.
Częstotliwość drgań obwodu pierwotnego jest determinowana prze częstotliwość i napięcie źródła zasilania, pojemność kondensatora, ustawienia przerwy iskrownika i charakteru uzwojenia pierwotnego, częściowo określonego przez długość uzwojenia. Gdy wszystkie te elementy obwodu pierwotnego są zestrojone do pracy w harmonii ze sobą, powstała w wyniku częstotliwość jest właściwa dla uderzania obwodu wtórnego w sposób rytmiczny i kompatybilny, obwód wtórny na swoim zakończeniu zostaje maksymalnie wzbudzony i wytwarza olbrzymie potencjały elektryczne, które jeśli nie wykorzystane do pracy, kipią w postaci wyładowania koronowego o błękitnym kolorze lub w postaci wyładowania wstęgowego, które przeskakuje do najbliższych przewodników z odgłosem trzasku.
W odróżnieniu do podnoszącego napięcie, konwencjonalnego transformatora z rdzeniem żelaznym, który to rdzeń daje efekt tłumienia drgań, wtórna cewka transformatora Tesli ma względną swobodę w niekontrolowanym drganiu. Pulsacja pierwotnej cewki powoduje efekt popychania dziecka do swingu. Jeżeli jest to zrobione w sposób rytmiczny i we właściwym momencie przy końcu cyklu, drganie będzie oscylowało aż do wysokich częstotliwości. Podobnie przy właściwym timingu elektryczna wibracja cewki wtórnej może osiągać olbrzymie amplitudy, milionowe napięcia. To właśnie jest moc rezonansu. Porażenia Ponieważ mamy tendencję do kojarzenia wysokiego napięcia z możliwym śmiertelnym porażeniem prądem zadziwiającą może być wiadomość, że prąd z dobrze zestrojonej cewki Tesli, choć posiadający napięcie milionów Voltów, jest nieszkodliwy. Zazwyczaj jest to przypisywane opinii, że amperaż tego prądu jest niski (choć wcale nie jest) lub jest wyjaśniane czymś nazywanym 'efektem naskórkowym', co oznacza, że prąd nie przepływa przez tylko po. Ale prawdziwą przyczyną jest reakcja ludzka na częstotliwość. Tak jak nasze ucho nie może reagować na wibracje poniżej 30 Herców, lub oko reagować na światło ultrafioletu lub o krótszych falach, nasz system nerwowy nie może być porażony prądem o częstotliwości powyżej 2 000 Herców.


Aktualnie na stronie

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Poland 78.7% Poland
United States 6.2% United States
Germany 2.3% Germany
United Kingdom 2.2% United Kingdom

Total:
 
127  Countries

125788
Today: 13
This Week: 85
This Month: 23
Last Month: 456

Wyszukaj w witrynie

Go to top